0532 497 79 90
info@asmatavanustasi.com

Yerinde Sıvanarak Oluşturulan Asma Tavanlar

Yerinde Sıvanarak Oluşturulan Asma Tavanlar

Sürekli ve istenen formda bir yüzey oluşturulması gereken hallerde tercih edilen bu konstrüksiyon sisteminde öncelikle sıva taşıyıcı malzeme (örneğin sıva teli, ahşap talaş levha, seramik asma tavan malzemesi vb.) hazırlanacak bir ızgara ya da kirişleme sistemine tespit edilmelidir. Taşıyıcı kiriş ya da ızgara sistemi ahşap, metal ya da betonarme bir malzemeden oluşabilir. Burada önemli olan taşıyıcı ya da ızgara sisteminin göz açıklıklarının sıva taşıyıcının niteliğine uygun boyutlara indirgenmesidir. Taşıyıcı ızgara sisteminin malzemesine göre sıva taşıyıcının bu sisteme tespiti değişik şekillerde sağlanır.

– Sıva Teli ile Asma Tavan Yapılması
Bu konstrüksiyon sisteminde rabitz sıva teli 30-35 cm’lik göz açıklığındaki bir ızgara sistemine çiviyle gerdirilerek tespit edilmelidir. Telin çiviyle tespit edilebilmesi zorunluluğundan ötürü, taşıyıcının metal ya da betonarme olması halinde de sıva telinin tespit edilebileceği uygun göz açıklığında ahşap bir ızgara sistemin oluşturulması gerekir (Şekil 6.96). Böylece bu ahşap ızgara üzerine rabitz teli çiviyle gerdirilerek tespit edilir. Bu şekilde hazırlanan rabitz tel yüzey üzerine, öncelikle çimento şerbeti püskürtülerek çimento ya da alçı sıva için uygun bir yüzey hazırlanır ve daha sonra istenen sıva yapılır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.