Alçıpan ölçüleri. Standart alçıpan ölçüleri 1,20 x 2,50 metre’dir. Bir levha alçıpan 3,00 metre kare gelmektedir. Ortalama alçıpan ağırlığı metrekareye 9 – 9.5 kg, alçıpan kalınlığı 12.5 mm’dir.

Alçıpan Ölçüleri , Duvar ve asma tavan yapımında kullanılan her iki tarafı da kağıt kaplı içi alçıdan imal edilmiş levhalara alçıpan denir. Aslında alçıpan bir marka adıyken ürünün adı olmuştur. Ürünün açılımı kartonlu alçı levhadır. İnşaatlarda ve dekorların yapımında kullanılmaktadır. Alçıpan ölçüleri sabit olarak üretilmiştir. Biz kullanacağımız zaman sattın alıp onu ortama göre hesaplayıp ölçüp kesip yapabiliriz. Alçıpan duvarlarda yalıtım amaçlı kullanılabilir. Ayrıca asma tavan uygulamalarında görüntüyü ve modeli estetik hale getirmektir. Alçıpanlar ısıya ve suya dayanıklı olarak üretildiğinden yalıtım konusunda çok fazla kullanımı söz konusudur.

Alçıpan Ölçüleri Nasıl Alınır?

Alçıpan duvara monte edilecekse duvarın ölçüleri, yere döşenecekse yer ölçüleri alınmalıdır. Alçıpan tavan uygulanması olduça zor görünen ama ince alçıpanla çok rahat döşemesi yapılan yerlerdir. İnce alçıpan esnek olduğu için tavanda yapılacak kreasyona göre eğilip şekil verilebilir. Bu oldukça kolay yapılabilmektedir. Böylece alçıpanın kesim için ölçüler belirlenmiş olur.

Alçıpan Sabit Ölçüleri  Var mıdır?

Alçıpan fabrika çıkış ölçüleri yani standart ölçüler 1,20 x 2,50 metre’dir. Bu levha 3 metrekare kadar gelmektedir ve kalınlığı 12.5 mm’dir . Bu 3 metrekare kadar olmaktadır. Bu levhanın ağırlığı ise 9.5 kg kadardır. Bu ölçülerle fabrikadan çıkan levhalar ölçüsü alınan yere monte edilmek üzere getirilir. Düz ortamlarda montesi ve kesimi daha kolay yapılmaktadır. Tavan süslemelerinde ise biraz daha fazla çaba gösterilerek montesi yapılır.

Alçıpan Ölçüleri  ve Fiyatları

Alçı levha olarak da adlandırılan alçıpan, özellikle duvar ve asma tavan yapımında en önemli malzemedir. Yapısı itibariyle alçıdan üretilmiş bir malzemedir. Etrafı kağıttan olan ve arasına alçı doldurulan bir sistemi ifade eder. Yine diğer bir deyişle alçınpana kartonlu alçı levha da denir. Aynı zamanda alçıpan bir marka adını da yansıtır. Hafif oluşu yine yangına karşı dayanıklı oluşur alçıpanı ön plana çıkartmaktadır. Ayrıca, ses yalıtkanlığına çok fazla elverişli oluşu kullanım alanının yaygınlığıyla doğrudan ilgilidir. Bütün bunlarla beraber, alçı levhaların kolay şekil alabilmesi ve çabuk uygulanabilir olması bu malzemeyi inşaat sektöründe popüler kılıyor.